» Necip Fazıl Kısakürek şiirlerini mi okumak istiyorsunuz? Öyleyse tıklayın! (yeni!)

17.05

2018

Deniz

Zübeyde Yalçınkaya

Bu öykü, 02.06.2018 tarihinde günün yazısı seçilmiştir.

Akıtmıştım tüm gözyaşlarımı yeni bir deniz kurmak için. Gidecek olan gemini kendimdeki denizde yüzdürmek uğruna. Sen ey kadınlığı dolgun olan leylanın kıskandığı güzellik! Bir ayrılık kokusu sürünmüştün. Çıplak ayaklarına hüznümü giymiştin ve bilmediğim denizlere gidiyordun. Senin kurduğun deniz ancak benim arkamdan gidişime su serpecek kadardır der gibi. İşte öyle umursamaz ve zalimce, dedi, adam. Denizin zamanını yaşamak için adam ayaklarını sıvazladı. Tamda sevdiğinin onu terk ettiği o yerde. Ve denizin kah kumsalında kah içinde yürüdü. Denizin dalgaları adamın dizlerine kadar ulaşsa da adam bir süre sonra denizin sularına kendini bıraktı. Tabi bu sırada gözyaşlarını da... Gerçi denizin suyumu daha tuzlu yoksa adamın gözyaşları mı bilinmezdi. Fakat onun bildiği tek bir şey vardı. Oda ayrılık tuzdandı.
Adam saatlerce denizin kıyısında durdu. Denizin dalgaları dizleri üzerine çökmüş olan adamın üzerine vurup vurup geri çekiliyordu. Adamsa acısından suyun soğukluğunu bile fark edemiyordu. Ta ki onun ciğerlerine kadar üşüdüğünü denizin kenarından geçen Kenan adlı arkadaşı fark edene kadar. Kenan arkadaşını zorla denizden çıkardı. Onun üzerine ısınması için ceketini verdi. Kenan ona,
-Hadi evine gidelim. Üzerini değiştiririm ve böylece ısınırsın, dedi. Adam, adamın yüzüne boş boş baktı. Sonra omzunu silkeledi ve hıçkırarak ağlamaya başladı. Ve,
-Ölmek istiyorum, ama ölüm bile benim gibi adama çok. Gerçi ölümüm bile onu gittiği yoldan geri döndürmeye gücü yetmez, dedi. Ve hıçkırarak ağlamaya başladı. Dün hâlbuki bu sahilde el ele tutuşup yürüyorlardı. Şimdiyse yapayalnız kalmıştı. Sebebine gelince Meryem düne kadar öldüğünü sandığı o genci tamda bu sahilde görmüştü. Adam önceden kanser hastasıydı ve tedavi görüyordu. Doktorlar o gencin yaşayamayacağını söylüyorlardı. Ömrünün son günleri diyorlardı. Genç bu durumu bildiği için önce kızı terk etmiş ve arkasından da öldü haberini ona yollamıştı. Kız bu haberi aşkının babasından öğrendiği için inanmıştı. Dahası gencin babası kızı mezarlığa götürmüştü ve kız gözleriyle sevdiği gencin mezarını da görmüştü. Ama hiçbir şey göründüğü gibi değildi. Çünkü genç ölmemişti ve yurtdışına tedavi olmak ümidiyle gitmişti. Ve yurt dışında tedavi sonucu iyileşip haftalar önce ülkesine geri dönmüştü. Sevdiği kızı da tekrar elde etmek için dün bu sahile gelmişti. İşte bu karşılaşma sonucunda Meryem'in adama olan aşkı ağır bastığı için bizimkini terk etmişti. Hiçbir açıklamaya bile gerek duymayarak.


Zübeyde Yalçınkaya

Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.

Öykü için yorumlar

Bu öyküyü sevdim diyenler

Yazarın son 10 yazısı

Şiirlerin ve denemelerin telif hakları ve sorumluluğu sahiplerine aittir. Siirkolik.com telif hakları yasasınca şiir teliflerine bağlı kalmayı taahhüt eder.
Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Siirkolik Şiir Bildirimleri