» Can Yücel şiirlerini mi okumak istiyorsunuz? Öyleyse tıklayın! (yeni)

03.04

2018

Kibrit

Zübeyde Yalçınkaya

Bu öykü, 03.04.2018 tarihinde günün yazısı seçilmiştir.

Anneyle çocuğun oyunuydu. Birlikte kibrit söndürmece oyunu oynadılar. Önce anne bir kibrit yakıyor, sonra çocuk bu kibrite üfleyip söndürüyordu. Daha sonra çocuk kibrit yakıyor ve bu seferde anne onu üfleyip söndürüyordu. Ama her oyun gibi bu oyununda bir kuralı vardı. Kibritten iki karış uzaklıkta ve tek seferlik üflemeyle kibrit söndürülmeliydi. Aksi takdirde bu kurala uymayan ya da söndüremeyen kişi yanıyordu. Böylelikle karşısındaki onun yerine kibriti söndürme hakkı kazanıyordu ve bu da yanan kişinin kaybettiği sayıydı. Kim daha çok puan alırsa o gün ki masalı uydurma hakkı onundu.
Bugün yine oyun oynuyordu anne-oğul ve oyunu çocuk kazanmıştı. Bir masal uydurması gerekiyordu. Hem de çok güzel bir masal... Ama tam güzel bir masal uyduracaktı ki babası eve gelmişti. Çocuk kalbiyle anlamadığı bir sebepten dolayı babası annesine bağırıyor ve bununla da kalmayıp o öfkeyle çocuğun annesini dövüyordu. Çocuk araya girmeye çalışsa da her araya giren gibi o da dayaktan nasibini alıyordu. Adam çok öfkeliydi ve kadını dövmekle de yetinmeyip mutfaktan aldığı bıçakla karısını öldürdü. Çocuk ağlayan gözlerle annesinin başında annesini uyandırmaya çalıştı. Çocuk masumluğuyla,
-Anne uyan. Hadi oyunu ben değil sen kazandın. Hadi yeter mızıkçılık yaptığın, artık uyan ve istersen bugün ki masalı sen anlat dedi. Çünkü çocuk ölüm ne hiç bilmiyordu ve ona göre bu bir oyundu.
Babaya gelince, derdi yeni bir dost edinmesiydi. Ve sırf o kadınla birlikte olmak için eski eşinin hayatına kastedecek kadar gözünü karartmıştı. Adam, karısının öldüğünü fark edince evden kaçmıştı.
Çocuksa tüm çocukluğuyla sürekli ağlayıp, kibrit yakıyordu ve annesinin dudakları önüne götürüp,
-Aç gözlerini ve hadi üfle diyordu. Ta ki annesi söndürmeyince ölümün ne demek olduğunu biraz biraz anlıyordu. Ölüm sevdiklerine susmak ve onunla bir daha hiç konuşmamaktı.


Zübeyde Yalçınkaya

Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Etiketler: kibrit-anne-oyun

Öykü için yorumlar

Bu öyküyü sevdim diyenler

Yazarın son 10 yazısı

Şiirlerin ve denemelerin telif hakları ve sorumluluğu sahiplerine aittir. Siirkolik.com telif hakları yasasınca şiir teliflerine bağlı kalmayı taahhüt eder.
Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Siirkolik Şiir Bildirimleri