» Ahmet Telli şiirlerini mi okumak istiyorsunuz? Öyleyse tıklayın! (yeni)

30.12

2017

Kış Güneşi

Hüseyin Temir

Bu öykü, 31.12.2017 tarihinde günün yazısı seçilmiştir.

Kış güneşi güzeldir.
Kışın çetin soğuğundan kendilerini dört duvar arasında, soba başına hapsetmiş olan insanlara bir özgürlük ifadesidir. İnsanlar masmavi gökyüzündeki bu parlak şeyi gördükleri anda istemdışı bir huzur bulur, ardından bu tadı yaşamak için evlerinin veya iş yerlerinin önünde otururlar.

Esnaflar kendilerini küçük iskembelerde dükkanın önünde oturmuş bulur. Tam aralarından yükselen çay buharı ve sigaranın dumanı biraraya karışır, güzel sohbetler edilir.
Kimine çalışma isteği gelir,kimi yaşamdan zevk alır,kimisi canının sıkkınlığını unutur,kimisi dalgın dalgın bu anın tadını çıkarır.

Bir ihtiyar var, elindeki bastonu omzuna dayamış bir eliyle ona tutunuyor, diger eliyle çayı titreterek ağzına götürüyor. Bu esnada çayı bir kaç damla yere düşüyordu. Esnaflardan biri şaka ile karışık bir şekilde " Rasim amca yaşın doksana dayandı. Bir ayağın çukurda hala şekerli çay içiyorsun. Bırak şekeri, sana çay bile yaramaz yahu."
Rasim amca "Ulan gerzek! Öleceğiz zaten. Bırakta õlmeden şu güneşin tadını çıkarayım. Belki de son kez görûyorum son demler bunlar." Esnaf gûlerek cevap verdi" Ohoo maşallah benden sağlamsın, daha nicelerini gömersin sen" dedi. Rasim" Benim şu an hissettiklerimi ah bir bilsen, ama nerden bileceksin insan yaşamadan anlayamıyor be yavrum" dedi.
Rasim titrek elleriyle biten çayını masaya sertçe indirdi. "Çaycı! Bir çay daha ver hele" dedi.

Çarşı ana baba günüydü. Küçük büyük herkes geziniyordu. Ağır kaba montların yerini ince yelekler almıştı. Adeta bir bahar havasıydı. Esnafların durgun işleri bir anda açılmıştı. Yüzleri gülüyor etrafa yûksek sesle nidalar bırakıyorlardı.

Kış güneşi güzeldi. Ben de bu güzel havanın hatrına elimdeki tüm işleri bırakmış,taptaze buram buram kokan çayımı içiyor, bu insanları seyrediyorum.Hüseyin Temir

Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.

Etiketler: kış-güneşi-İnsanlar

Şiirkolikte kayıtlı 21 öyküsü bulunmaktadır.

Hüseyin Temir yetkili üye konumundadır.


Hüseyin Temir öyküleri

Öykü için yorumlar

Bu öyküyü sevdim diyenler

Yazarın son 10 yazısı

Şiirlerin ve denemelerin telif hakları ve sorumluluğu sahiplerine aittir. Siirkolik.com telif hakları yasasınca şiir teliflerine bağlı kalmayı taahhüt eder.
Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Siirkolik Şiir Bildirimleri