» Cezmi Ersöz şiirlerini mi okumak istiyorsunuz? Öyleyse tıklayın! (yeni)

29.12

2017

Herhangi Bir Karga : Hüzün

Abdullah Emre Aladağ

Bu öykü, 29.12.2017 tarihinde günün yazısı seçilmiştir.

Ben bir kargayım. Ama bildiklerinizden değil. Bilinenin aksine gök ve deniz bana haram. Yurdum yeraltıdır. Sayısız cesedin ve leşçi böceklerin arasında uçarım. Besin kaynağım mevtaların feryadı, yuvam mezar taşlarının hemen altıdır. Uçuşum öyle hızlıdır ki, ölüler çakılacaksın diye alay ederler. Fakat, bunun olması sıfır kadar imkansız. Zaten olabilecek en alçak yerdeyim : toprağın altında. Bir de vücudum kemiktendir ne etim vardır ne de tüyüm. Esasen ölü bir kargadan bir farkım yok. Öyle ki, üç gecedir iskeletim mümkün kabuslardan geçip duruyor. Gözlerim olmadığından ağlayamıyorum. Bir de bana 'Hüzün' derler buradaki ölüler. Sebebini anlatayım :
Daha denizin ve göğün bana haram olmadığı zamanlarda bir dişi kargaya kaptırdım gönlümü. Sırf kalbini kazanabilmek için ne bulursam yemek namına ona götürürdüm. Bu işi başardıkça da kendimi basit bir karga değil de güçlü bir alacadoğan sayardım. Benden en son isteği de altın mısır oldu. Onu sevdiğimi biliyordu. İsteğini yerine getirirsem benimle olacağını söyledi. Yani hayalime ulaşmam yakındı. Ama bir sıkıntı vardı. O dişi karganın istediği o mısırlar çok korunaklı bir tarlada bulunuyordu. Ne kuş uçurtuyorlardı o tarlanın etrafında ne de kervan geçiyordu yanından yöresinden. Uçan kuşlardan her biri saçmalarla vurulurdu. Kervanlarsa soyulur, kervandakiler de kurşuna dizilirdi. Bunları bilmeme rağmen ona kavuşma ihtimaline tutundum. Uçtum, uçtum ve uçtum.
Sonunda o tarlaya vardım. Bir mısır saçağına doğru salvo yaptım ve tam o anda gövdemde keskin bir acı hissettim. Nereden geldiği belli olmayan bir tüfeğin saçmasıyla vuruldum ve tarlanın ortasına düştüm. Sonrası malum.Düştükten sonra kendimi ölülerin yanında buldum ve onların isteği üzerine hikayemi anlattım..
Derler ki, yerüstündeki bir dakika yer altındaki bir yıla denktir. O tarlada öldüğümden beri yedi yıl geçti. Az önce bir leşçi böcekten öğrendim ki; iki sene evvel sevdiğim dişi kendisine o mısırdan getiren başka bir kargayla beraber olmuş. Merak ediyorum da bir ölü nasıl intihar edebilir ? Kanatlarımı açıyorum şimdi ve hızlıca havalanıyorum. Karşımda koca bir kaya. şimdi tekrar soruyorum bir benzer soruyu : 'Ölüler tekrar ölür mü ?' Cevabını öğreneceğim...


3...2...1...

Abdullah Emre Aladağ

Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Etiketler: karga-aşk-ölü

Öykü için yorumlar

Bu öyküyü sevdim diyenler

Yazarın son 10 yazısı

Şiirlerin ve denemelerin telif hakları ve sorumluluğu sahiplerine aittir. Siirkolik.com telif hakları yasasınca şiir teliflerine bağlı kalmayı taahhüt eder.
Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Siirkolik Şiir Bildirimleri