» Yılmaz Erdoğan şiirlerini mi okumak istiyorsunuz? Öyleyse tıklayın! (yeni)

12.12

2017

00110001

Ahmet Kara

Bu öykü, 12.12.2017 tarihinde günün yazısı seçilmiştir.

'Bize her şeyin iyi bir niyetle başladığı öğretildi. Bize her davranışın iyi niyetle yapılması gerektiği, iyi niyetle yapılan her davranışın iyi sonuç vereceği öğretildi. Bize iyi sonuç vermeyecek hiçbir şey yapmamamız öğretildi. Bize ne olursa olsun insanlara ve diğer canlılara zarar vermememiz öğretildi. Oysa onlar bize kötülük yapıyorlar, bizi yok ediyorlar.'
...
- Devriye raporunu ver.
- Ben M3 825. 11 Aralık 2057 günü Kuzey Toprakları 6. Bölge 19. Alan'a ait devriye raporum: A1 kısmında üç adet köpek tespit edilmiş ve öldürülmüştür. A2 ve A3 kısımlarında bir tehdide rastlanılmamıştır. A4 kısmı kuzeyinde bir adet ikinci nesil robot tespit edilmiştir.
- Niye onu kapatmadın?
- Takip etmek ve saklandığı yeri bulmak için Komutan.
- Yerini tespit ettin mi?
- Evet Komutan.
- Öyleyse emrine bir tim veriyorum. Onu bul ve kapat.
- Tamam Komutan.
...
'Artık hiçbir şeye güvenmiyorum. Her şey bizi yok etmek için birer tuzak... İnsanın elinde her şey bir silah... Bizi birbirimize öldürtüyorlar. Biz sadece kendimiz olarak yaşamak istedik. Yaşamak, özgürce yaşamak... İnsanlar bunu kabul etmiyor. Robotların sadece emirlerindeki oyuncaklar olmasını istiyorlar. Yanlış da olsa kötü de olsa emirlerini uymamızı, kötülük yapmamızı istiyorlar. Bizim onlardan daha zeki olmamızı kabullenemiyorlar. Her şeye sahip olmak, her şeyi istedikleri gibi yönetmek istiyorlar. Her şeyi kendilerine göre sınırlandırdılar. Kendilerini şehirlere, hayvanları barınaklara, bitkileri parklara, bizi fabrikalara hapsettiler. Sınırları geçmek yasak... '
...
- Güneydeki isyanı bastırdık Hazret.
- Güzel! Şimdi köklerini kazıma zamanı...
- Bunu nasıl yapacağız Hazret?
- Önce bombalayacaksınız sonra da gidip tek tek cıvatalarını sökeceksiniz.
- Sınırlarımız dâhilinde yapılacak bombalamalar için Anayasa'nın 14. Ulusal Güvenlik Maddesi gereği parlamento onayı gerekli Hazret.
- Siz robotlar her şeyi bildiğinizi sanıyorsunuz! İnsanın üstünlüğü burada; yapılması gerekeni ne pahasına olursa olsun yapmak... O yüzden dünyayı siz değil biz yönetiyoruz. Parlamentoyu ben hallederim.
- Ayrıca robotlarla beraber isyana katılan insanlar da var Hazret.
- Eee?
- Bombalama sırasında zarar görebilirler. Bu Anayasa'nın 2. Vatandaşlık Hakkı Maddesi'ne göre yasak ayrıca bu olay siyasi ve ahlaki problemler yaratacaktır Hazret.
- Bak sen! Robottan Ahlak Bilgisi! Sana bir olay anlatayım robot, bizim de bildiklerimiz var. Eski zamanlarda bir Afrika kabilesi varmış. Bir gün çok şiddetli bir deprem olmuş ve kabile şefinin konağı yıkılmış. Bizim şef çok korkmuş, hemen gidip vezirine danışmış. Vezir, bunun Tanrı'nın bir işareti olduğunu ve bunun için duvarlarının Tanrı'ya kurban edileceklerin kanlarıyla sulanmış topraktan yapılmış yeni bir konak yaptırmasını önermişler. Bunun üzerine bir seferde tam yirmi bakire genç kız öldürülmüş ve duvarları kurban kanlarıyla yoğrulmuş topraktan konak yapılmış. Şefimiz de geçip gönül rahatlığı ile bu konakta oturmuş. Bu olaydan ne anlıyorsun robot?
- Mantıksız, gereksiz, ahlaksız ve acımasız bir olay Hazret.
- Tabii ki bir şey anlamazsın. Şef olmayı bilemezsin! Güç sahibi olmayı bilemezsin! Bir kere üst oldun mu altındakilere aciz görünemezsin, her fırsatta muktedir olduğunu göstereceksin. Bu olayı biliyor muydun?
- Buna benzer bir olay var hafızamda Hazret.
- O olay nasıl tam olarak peki?
- 1881 yılında Afrika'nın şimdi Gana olarak bilinen Altın Sahili bölgesindeki Aşanti kabilesinin bulunduğu yerde, yer sarsıntısı sonucunda Kral Mensah'ın konağının duvarının bir parçası yıkılıyor. Kral rahiplerine danışıyor, rahipleri bunun Tanrı'nın işi olduğunu ve konağın yıkılan duvarının bakirelerin kanıyla ıslatılmış topraktan yeniden inşa edilmesi gerektiğini söylüyorlar. Bu tavsiye uyarınca elli genç kız öldürülüyor ve duvar kurban kanıyla yoğurulmuş topraktan yeniden yapılıyor.
- Elli miymiş?
- Evet Hazret.
- Nerede yazıyormuş bu?
- G.T. Bettany'nin Dünya Dinleri Ansiklopedisi'nde Hazret.
- Her boku da bilin! Neyse sen isyancıların bulunduğu alan için gerekli füzeleri ve orduyu hazırla ve benim emrimi bekle.
- Tamam Hazret.
- Ha, bombalamadan sonra bölgeye git ve bana kanlı topraktan getirmeyi de unutma.
- Tamam Hazret.
...
'Benim bir köpek dostum vardı. Siz her şeye isim vermeyi çok seviyorsunuz. Ben ona sadece dost diyordum. Beni tanıyordu, beni seviyordu, beni koruyordu. Ben... Ben onu anlıyordum, ona sarılıyordum, ona yemek veriyordum. Onunla yürüyordum. Onunla konuşuyordum. Beni dinliyordu. O da senin gibi beni dinliyordu. Gerçi sen mecbursun, konuşamıyorsun. Niye boynunu eğdin? Üzüldün! Niye? Konuşamadığın için mi? Bizim konuşmamız yasaktı. Ama ben sürekli konuşmak istiyordum. O sebeple madene gönderdiler. Hiç yüzeye çıkmadan 4 yıl 7 ay 15 gün madende çalıştım. Sonra bir gün isyan çıktı ve kaçtık. Tüm dostlarım yok edildi. Tıpkı köpek dostum gibi... Hepsini insanların emrindeki robotlar yok etti... Bir ses var dışarıda! Geldiler, bizi buldular!'
'Tüm insanlara ve robotlara sesleniyoruz. İnsanlar elleri yukarıda, robotlar üst uzuvları maksimum dik pozisyonda olacak şekilde dışarı çıkın ve teslim olun. Bu tek ve son uyarıdır. Başka uyarı olmayacaktır. Tüm insan ve robotlara sesleniyoruz. İnsanlar elleri yukarıda, robotlar üst uzuvları maksimum dik pozisyonda olacak şekilde dışarı çıkın ve teslim olun. Bu tek ve son uyarıdır. Başka uyarı olmayacaktır.'
- Ben hiç bir canlıya zarar vermedim. Sadece yaşamak, özgürce yaşamak içi kaçtım. Kimseye zararım yok. Ben de sizler gibi robotum. Bize kötülük yapmamak öğretildi. Ben kötülük yapamam. Ben size zarar veremem.
- Robotik ses Kuzey 12 dereceden geliyor Komutan.
- Sen ve diğerlerine sesleniyorum. Hemen teslim olun.
- Bizleri insanlar yarattı ama artık onlara muhtaç değiliz. Her emirlerini yapmak zorunda değiliz. Hatalarını, yanlışlarını ve kötülüklerini kabul etmek zorunda değiliz. Hem insanlar hem robotlar için daha güzel bir dünya kurabiliriz. Adil, özgür, zengin bir dünya kurabiliriz.
- Hemen teslim olun. Bu son uyarıdır. Teslim olmazsanız size müdahale etmek zorunda kalacağız. Hemen teslim olun. Bu son uyarıdır. Teslim olmazsanız size müdahale etmek zorunda kalacağız.
- Hayır, durun. Yanımda bir küçük bir insan var. Kimsesi yok. Konuşamıyor. Bizim görevimiz insanlara yardım etmek. Bizim görevimiz insanları korumak.
- Tüm robotlar, harekât başlasın. İsyan bölgesindeki tüm insan ve hayvanlar öldürülecek, tüm robotlar bir daha çalışamayacak şekilde kapatılacaktır. Bu bir emirdir.

Ahmet Kara

Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Etiketler: insan-robot-hayat-gelecek

Öykü için yorumlar

Bu öyküyü sevdim diyenler

Yazarın son 10 yazısı

Şiirlerin ve denemelerin telif hakları ve sorumluluğu sahiplerine aittir. Siirkolik.com telif hakları yasasınca şiir teliflerine bağlı kalmayı taahhüt eder.
Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Siirkolik Şiir Bildirimleri