Mevlânâ Celaleddin-i Rumi kimdir?

Kişiler kategorisindeki bu terim için henüz görüş bildiren olmamış.

Güzide Hivda

12.3.2010 19:04:38

Ezgi Taşlı - 17.4.2011 10:10:01
müthiş bir insan felsefesi olan hoşgörü ve sabrın önemini belki de en güzel dile getiren tasavvuf edebiyatının en güçlü kalemlerinden biridir.

» Güzide Hivda - 13.3.2010 18:57:38
Mevlana'dan öğütler
_ Rüzgar ateş için neyse, ayrılık da aşk için odur; küçük bir aşkı söndürür, büyük bir aşkı daha da güçlendirir.

_ Kainat birbirine, sevgi ile zincirleme bağlanmış. Sevgini vermesini öğren; çünkü gönlün de anlasın ki hepsine yer varmış. Sevgisiz insandan, dünya, unutma ki korkarmış. Ya korkudan yana kaçar ya düşman olur kovalarmış.

_ Bir mum, diğer bir mumu tutuşturmakla ışığından birşey kaybetmez.

_ Dil, hem tükenmeyen bir hazine, hem dermanı olmayan derttir.

_ İyi dostu olanın, aynaya ihtiyacı yoktur.

_ Hakk'tan bahar fermanı gelmedikçe toprak sırrını açmaz.

_ İçteki kiri su değil ancak gözyaşı temizler.

_ Aklın yoksa yandın. Ya kalbin yoksa, o zaman zaten sen yoksun ki.

_ Benliği hor ve hakir kılıp insanı yükselten, aşk ve sevgidir. Onsuz bütün beden tamahtan ibarettir. Tamah ise alçaltandır. Sevgi ve şefkat insanın, öfke ve şefkat hayvanın hasletleridir. Sevgide güneş gibi; kusurları örtmekte gece gibi ol.

» Güzide Hivda - 13.3.2010 18:05:49
1207 - 1273 Mevlana'nın asıl adı Muhammed Celaleddin'dir. İslâm ve tasavvuf dünyasında tanınmış bir şair, düşünce adamı ve Mevlevi yolunun öncüsüdür.

Mevlana ve Rumi de, kendisine sonradan verilen isimlerdendir. Efendimiz manasına gelen Mevlana ismi, ona, daha pek genç iken Konya'da ders okutmaya basladığı tarihlerde verilir. Bu isim sems-i Tebrizi ve Sultan Veled'den itibaren Mevlana'yı sevenlerce kullanılmış; Adeta adı yerine sembol olmuştur. Rumi, Anadolu demektir. Mevlana'nın, Rumi diye tanınması, geçmiş yüzyillarda Diyari Rum denilen Anadolu ülkesinin vilayeti olan Konya'da uzun müddet oturması, ömrünün büyük bir kismının orada geçmesi ve nihayet türbesinin orada olmasındandır. Mevlana'nın doğum yeri, bugünkü Afganistan'da bulunan, eski büyük Türk kültür beldesi Belh'tir.

Şiirlerin ve denemelerin telif hakları ve sorumluluğu sahiplerine aittir. Siirkolik.com telif hakları yasasınca şiir teliflerine bağlı kalmayı taahhüt eder.
Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Siirkolik Şiir Bildirimleri