ebediyat nedir?

Edebiyat terimleri kategorisindeki bu terim için henüz görüş bildiren olmamış.

Tahsin Yıldırım

27.12.2009 01:54:51

Güzide Hivda - 14.3.2010 17:25:04
Edebiyat, düşünce ve duyguların, söz ya da yazı halinde güzel ve etkili bir şekilde anlatılması sanatıdır. Recaizade Mahmut Ekrem, edebiyatı â??fikirleri terbiye edici, vicdanı arındırıcıâ? olarak kabul etmiş, onu güzel sanatlar için açılan bir bayii olarak görmüştür. Şairin ise yazarken ahlâk hocalığı yapmadığını ve yapmaması gerektiğini ileri sürmüştür. Şinasi, edebiyatı â??insana iyi huy öğreten fenâ? anlamında, Namık Kemal ise, â??faydalı bir eğlenceâ? anlamında görmüştür.
Ünlü yazarlarımızın tanımlarından şunu görmekteyiz ki edebiyat göreceli bir kavramdır. Edebiyat için çeşitli tanımlar verebiliriz ancak edebiyatı genel anlamda tanımlarsak; â??Geniş anlamıyla edebiyat, bir milletin tüm yazılı eserleridir. Dar anlamında ise edebiyat, düşünce ve duyguların, söz ya da yazı halinde güzel ve etkili ,sanatkârane bir şekilde anlatılması sanatıdır.â?
alıntı

Güzide Hivda - 14.3.2010 17:24:08
Edebiyat, Arapça kökenli bir kelimedir. Arapça e-d-b kökünden türetilmiştir.
â??Edepâ?kelimesi, â??güzel ahlak, söz ve yazı bakımından yanlışa düşmekten sakınan ilimâ? anlamına gelmektedir.

Şiirlerin ve denemelerin telif hakları ve sorumluluğu sahiplerine aittir. Siirkolik.com telif hakları yasasınca şiir teliflerine bağlı kalmayı taahhüt eder.
Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Siirkolik Şiir Bildirimleri