Derviş nedir?

İsimlerin Anlamı kategorisindeki bu terim için henüz görüş bildiren olmamış.

Bu ismin anlamı: 1. Tarikata girmiş 2. Hoşgörülü, alçakgönüllü.

Serkan Bektaş

6.6.2008 10:59:02

Bilgehan Arar - 16.7.2009 11:34:19
derviş terk edicidir...dervişlik vazgeçiştir ve sonunun görünmediği bir yola, ulaşmaka için değil,yola düşmüş olmak için çıkmaktır.derviş bir lokma bir hırka ile yaşar.sevgiliyi anmak için bir ezanı yada secdeyi beklemez,onu gönlünde taşır.

Devran Demir - 13.7.2009 00:43:21

Derviş, bir tarikata ve şeyhe bağlı olan mürid, sı»fiyâne bir hayat yaşayan kişi. Dini sebeplere dayandırdıkları aşırı fakirlik ve sadelikleri sebebiyle Hint/Cain/Budist sadhular ve diğer farklı dinlerdeki benzeri mistik fakirlerle benzerlik arzederler. Birçok derviş, mollalardan farklı olarak, maddi yoksulluk yemini etmiş kişilerdir. Kökeni Farsça (درÙ?Ù?Ø´) olan derviş sözcüğünün esas sözlük anlamı "fakir"dir. Sözcüğün çoğulu dervişândır. Dervişlerin oldukça sade bir hayat yaşamaları tasavvuf öğretileri gereğidir ve zaman içinde İslam kültürünün etkin olduğu birçok farklı kültürde oldukça sade ve maddi gereklilik ve mülke uzak hayat tarzı dervişlerle özdeşleştirilmiştir. Ayrıca bazı dillerde sofu hayat tarzı ve huy ile ilgili de derviş sözcüğü sıklıkla kullanılmaktadır; örneğin Urdu dilinde darwişane tabiyat deyimi sofu mizaç (veya fıtrat) anlamında kullanılır.


kaynak: Vikipedi

Şiirlerin ve denemelerin telif hakları ve sorumluluğu sahiplerine aittir. Siirkolik.com telif hakları yasasınca şiir teliflerine bağlı kalmayı taahhüt eder.
Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Siirkolik Şiir Bildirimleri