Mete Taşoğlu - Döküntü

Seçim

Sevgili Okurum;
Güzellik görece bir kavramdır. Kişiye, zamana, baktığın açıya göre değişir durur. Sonra güzellik algımızın yönlendirilmesi pek kolaydır. Bu yüzden bazılarımız fotoğraflarında, ancak hep aynı açıda, ezberlediği biçimde durursa güzel olacağını düşünür. Fakat bu durum en muhlis tabir ile saçmalıktır. Hak verirsin ki güzel olanı seçerken güzelliğin gerçek anlamını bilmemekte enteresan bir durumdur.

Algılarla oynamanın kolay olduğu bir zamanda yaşıyoruz. Bir şeyi gerçekte olmadığı gibi göstermek, sıradan ve etkin bir manipülasyon yöntemi. İnsanları kimin güzel olduğuna inandırabilmek için çirkinlikten bahsetmek yeterlidir. Bunu şu ve ya bu kişiler için söylemiyorum. Bu genel geçer bir durumdur.

Şimdi bende bu manipülasyonu sizlerle beraber tecrübe edeyim ve size çirkin birinden bahsedeyim istiyorum. Aslında gerçekte çirkin olanı ayırt etmek pek kolaydır. Ucuz, boyalı saçları, ateş saçan kan bürülü gözleri, ağzından tükürükler saçarak bağıran ve ancak üstüne bastıklarının üzerinde uzunca görünebilen bir varlık hayal edin. Öyle ki güzel diyebileceğiniz tek yönü dahi olmayan bir varlık. Şimdi bu varlığı güzel gösterebilmek için güzellik algınız ile oynamam gerek. Fakat artık buna gerek yoktur. Çünkü siz bu paragrafı bitirmeden çirkin olduğunu çoktan hayal ettiniz. Belki henüz bir kısmınız buna karar vermedi. Fakat bir paragrafın ilk birkaç cümlesinde göstere göstere manipüle edilecekseniz bu kadarı da yeterlidir. Bundan sonra birkaç paragraf daha uğraşıp bu işi tamamlamakta mümkün. Ondan sonrasını ise güzelliklerden bahsederek dilediğim gibi doldurmam da beis yoktur.

Bu basit yönlendirmelerden daha fazlası yapılabilir. Benden daha zeki insanlar, insanlık tarihinin başından beri bunu tecrübe ettiler. Tüm değer yargılarını, onuru bir hiçe çevrilen insan, dilenilen değer yargılarını kabul etti. Öyle ki ancak öyle söylenilenler güzel bulundu. Kendi değer yargılarını otoriteye bağlı tutan biri elbette istenilen seçimi yapacaktır. Öyle ki bir çocuk ölse masum değildi diyebilir ya da bir hırsızdan bahsederken çalıyor ama acıtmıyor...

Sevgili Okurum;
insanları tek tek manipüle etmek zor olsa da toplu olarak birine güzel denildiğinde gerçek önemsizleşir. Güzellik yarışmaları da öyle yapılır. Sadece bir kaç bin kişi arasından dünyanın en güzel kızı seçilir. Biz de o kızı gördüğümüzde "aa dünyanın en güzel kızı değil mi şu" deriz. Bu halde güzel sandığımız varlık, her ne kadar gerçek hayatta az rastlayacağınız uzunlukta ve zayıflıkta olsa da artık göze kötü görünmez. Çünkü seçim bize ait değildir. Yerimize yapılmıştır.

Kendilerine ait olmayan seçimlere sahip insanlar ne seçerler? Ve bu seçimleri hiçbir değer yargısına uymayacak bir şekilde nasıl savunabilirler? Öyle ki Tanrı el uzatıp kendi kavlini de söylese, hatta bir keramet olsa ve o güzel sanılan çirkin varlığın yalancı, kalın sesi gerçeğine dönüp komik acınası bir halde alsa, hala söyledikleri nasıl güzel gelebilir? Olabilir değerli okurum. Çünkü birey olmanın ne olduğunu koyunlara öğretmek pek zordur. Fakat tabi ki insanlar bireylerdir.

Peki güzel ve çirkin nasıl seçilir? Öncelikle sakin olunur. Mümkünse oturulur ve baş iki el arasına alınır. Seçilecek olanın, kendi şahsi değer yargılarına uygun olup olmadığı düşünülür. Olmayan kısımları özgürce ortaya koyulabilir mi, bu güne kadar bu minvalde konuşanlara ne olmuş buna bakılır. Özgür olmamak kötü müdür buna karar verilir. Hırsızlık, yalancılık, kin, öfke, kan, manipülasyon, ihanet bunlar kötü şeyler midir iyice düşünülür. Makyaj mı yapılmış yoksa gerçeği mi böyle güzelmiş o fark edilmeye çalışılır. Gerçeği ararken değer yargıları sabit tutulmalıdır. Bu sağlanırsa eğer sanırım onurlu ve manipüle edilmeden bir seçim yapmak mümkündür.

Değerli Okurum;
Elbette seçim yapmak zordur. Fakat iyi düşünmek ve bir seçim yapmak zorunludur artık. Zira sabah olmuştur ve artık gün ışında eski seçimlerimiz, gerçek yüzlerini ve gerçek seslerini belli etmişlerdir. Hiçbir onurlu insanın değer yargısına uymayacak çirkinlikler yerine çok güzel olmasa da çirkinde olmayanı seçmek gerekir.

Sevgilerimle...


Dipnot: Bir şeylerin saklı durması korkudan değil, üslubumdandır. Benim mevzum bellidir. İsimlerde bellidir.

- 28.3.2014 18:06:39

Yazarın Diğer Yazıları

Erdem Duyun - 10.6.2014

dergi kapaklarına güzel diye vitrin kafasıyla koydukları o yüzler kadınlarımızı gerçekte var olmayan bir güzellik algısına sürüklüyor. "onlar gibi makyaj yapayım, onlar gibi giyineyim, onlar gibi simetrik yüz hatlarına sahip olayım" diye plastik cerrahiye, diyetisyene kuaföre koşan kadınlarımızın afallamış şuurları var artık. reklam değersizleştirir, manipüle eder. reklam aşağılık duygusunu aşılar zihinlere

nefis bir yazıydı

Ahmet Zeytinci - 29.3.2014

Hayat olumlu ya da olumsuz yaptığımız seçimlerin neticesinde şekilleniyor eninde sonunda ...


Seçmek seçilmek çoğu zaman elimizde olmadan ilahi bir kader çerçevesinde de gelişebiliyor...


Güzel bir yazı kutlarım Mete...

Şiirlerin ve denemelerin telif hakları ve sorumluluğu sahiplerine aittir. Siirkolik.com telif hakları yasasınca şiir teliflerine bağlı kalmayı taahhüt eder.
Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Siirkolik Şiir Bildirimleri