» Sunay Akyn şiirlerini mi okumak istiyorsunuz? Öyleyse tıklayın! (yeni)

Safiye Turhan - Safiye Hoca Diyor ki

Şiir Ne Değildir?


Şiir ,berberlik gibi , ayakkabıcılık gibi otur yanı başıma da öğreteyim sana nasıl yazılacağını diyebileceğiniz bir sanat değildir.Evet, şiir yazmak için gelenekten gelen kuralları bilmek gerekir ;fakat bunlarla yazdığınız dizeler şiir olmayabilir.

Şiir sanatıyla ilgili ,teorik bir çok kitap okuyabilirsiniz hatta şiir de eleştirebilirsiniz ama güzel şiir yazmanın sırrına eremezsiniz.

Şiir yazmaya yetenekli olan kişi zaten kendiliğinden bu kuralları vaktini okumaya ayırarak öğrenebilir.İnce bir çizgi üzerinde yürümek gibidir şiir yazmak ,bir taraftan öğrenmek bir taraftan hissetmek gerekir.Şiir düz yolda yürümek değildir.

Şiir asla düşünmenin uyandırdığı bir hevesle yüz kere tekrarlanmış duyguları ,ayağa düşmüş konuları bir iki imgeyle çoğaltarak yazmak değildir.Bu ancak şair sayısını çoğaltır şiir sayısını değil...

Şiir yazana doğru yolu göstermek çok zordur.Hele şiir altlarına yazılan birkaç satırlık yorumlarla yollar aydınlanmaz; evet el yordamıyla karanlıkta kendine yol açan gençlere belki küçük bir kıvılcım olabilir fakat yolu aydınlatmaz...

Şiir her gün yazılır mı yazılmaz mı tartışılıp durulur.Şair her gün aynı sözcüklerle farklı duyguları temcit pilavı ahenginde yazıyorsa, şöyle durup bir geriye bakmalıdır. Ben ne yapıyorum diye...Bugün beğenmediğimiz, pop müzik için yaptığımız eleştirilerin başında şu gelir:'Müzik aynı sözler değişiyor,kulağımıza gelen ahenk hepsinde aynı 'cıstak cıstak arkada bir saund var sözler basit ve tekrardan ibaret'.İşte şiirde buna düşmek dönmedolap içinde gözlerini kapatıp hep aynı mekanda dönüp farklı yerde olduğunu hayal etmek gibidir.Şiir ,evle iş arasındaki farklı yolları yürümek değildir.Varacağınız yer aynıysa...

Şiir coşku ve heyecan veren edebi metinlerdir. Şair okuyucuda bu hissi uyandırmıyorsa,'of yine aynı şeyler' dedirtiyorsa her gün şiir yazmanın anlamı ne o zaman...Fabrikasyon bir üretim değildir ki şiir...Üstünde 'İstanbul' yazan rengarenk tişört üreten...

Şiir dışında bütün sanatlar bir başka kültür ve dilde anlaşılabilir ya da ruhunuzda bir noktaya dokunabilir. Mimari,dans,müzik ,resim...Fakat şiir yazıldığı dilden başka bir dile çevrildiğinde bütün büyüsünü ,coşkusunu kaybeder...Sözcüklerle dans edip,onu rengarenk boyayıp her an zihninizde farklı bir mimariye dönüştürebilirsiniz şiiri.
Şiir bir sitenin apartman dairesi değildir.Hep aynı zil melodisi çalan...

Şiir düzyazı değildir. Hislerimi cümlelerle ifade edeyim,biraz devrik yazayım bir iki tane de mazmun koyayım,ahengi için dizedeki son sözcüklerdeki sesleri aynı yapayım,hatta aynı olsun diye şiirle çok alakası olmayan,edebi niteliği olmayan bir sözcük koyayım bir de afilli bir sözcükle sonlandırıp işte şiir yazdım deyip uzaktan seyredeyim...İşte böyle şiir olmuyor.

Şiir bentleri aşan bir ırmaktır,zorlamaya gelmeyen yaramaz ve inatçı çocuk gibi ana kucağından fışkırır.Ben yaptım oldum demek değildir şiir.

Şiir zeka işi değildir,şiir ruh işi de değildir.
Şiir zeka,kalp,zihin,ruh,mantık,his,muhakeme ve ilham işidir.


Ağır ağır çıkacaksın bu merdivenlerden
Eteklerinde güneş rengi bir yığın yaprak
Ve bir zaman bakacaksın semaya ağlayarak

Ahmet Haşim'in 'Merdiven' şiiri bu şekilde yazılmasaydı da şöyle olsaydı:

Bu merdivenlerden çıkacaksın ağır ağır
Eteklerinde güneş rengi bir yığın yaprak
Ve bir zaman bakacaksın semaya ağlayarak

Bakın tüm büyü tüm coşku kayboldu değil mi?İşte Saf şiir anlayışının kurucusu olan Ahmet Haşim'i üstad yapan sözcüklerin sadece seçimi değil onların sıralanışındaki özgünlüktür.


Şiir su değil,ekmek değil yani karın doyuracak bir madde değildir ki,her açlığınızda tüketesiniz.Tüm doymuşluğunuzun üstüne ,bazen yaramaz bir çocuk gibi elma şekeri ısırığıdır şiir, bazen de komşu bahçedeki koparmaya engel olamadığınız, elinizi uzatıp kopardığınız bir erik...İnsan Kendini Biraz Edebiyatta Biraz insanda Tanır.


- 24.12.2009 16:22:46

Yazarın Diğer Yazıları

Gürcan Köleli - 5.3.2010

Bu sanatın geçmişini irdelemeksizin, tek bir üstadı bile okumaksızın kağıda kaleme sarılıp saçma zırva şeyler çiziktirip sağa sola yollayana şair denmez bu tarz kalemlerden çıkanlara da şiir denemez. TEBRİKLER!

Şadan Cerit - 20.2.2010

Şahsım adına şiir ve edebiyattan anlamayan birisi olarak "ŞİİR NE DEĞİLDİR" in bu denli açıklayıcı bir ifade ile bize sunulmasına hayran oldum.

Ellerinize sağlık efendim. Takip edeceğim bir klemsiniz.

Saygı ve hürmetlerimle,

Hüseyin Turan - 20.2.2010

Şiir konusunda bvilgilendirici çalışmalar çok yararlı oluyor.Bu konuda katkısı olan dostlara binlerce teşekkürler.Yapılan çalışmalar şiire yeni başlayan arkadaşlara ağır gelebilir.Buradaki amaç bir nebze de olsa şiire katkı sağlamaktır.Amaç asla kişisel olamaz.Hrrkesin ölçütü elbette vardır.Bunun yanında evrensel şiir ölçütleri de olmalı.Safiye Hanım dostumuz bunların özünü özetlemiş.İsteyen bunları çoğaltabilir.Yanlız şiir yazan temel ölçütleri kullanırsa kendisinin gelişmesi daha kolay olur.Her şair arkadaşın elinin altında şairler antolojisinden bulunması yararlı olur kanısındayım.Yararlı çalışmalarınızı gönülden desteklerken sevgilerimi sunuyorum.

Bahar Cebeci - 11.2.2010


Şiir düzyazı değildir. Hislerimi cümlelerle ifade edeyim,biraz devrik yazayım bir iki tane de mazmun koyayım,ahengi için dizedeki son sözcüklerdeki sesleri aynı yapayım,hatta aynı olsun diye şiirle çok alakası olmayan,edebi niteliği olmayan bir sözcük koyayım bir de afilli bir sözcükle sonlandırıp işte şiir yazdım deyip uzaktan seyredeyim...İşte böyle şiir olmuyor.

Bölümü hariç gayet doyurucu bir yazı olmuş. Özellikle 'Şiir zeka,kalp,zihin,ruh,mantık,his,muhakeme ve ilham işidir.' tanımı gerçekten doğru. Yalnız yukarıdaki bölüm bana biraz acımasız geldi. Afilli sözcük nedir mesela? Ve en önemlisi de;Kime göre afilli? Benim lugatımda gayet sıradan bir sözcük başka birine afilli geliyorsa bu benim mi sorunum olmalıdır mesela? Kaldı ki insanlar her anlayamadığı ya da yabancı olduğu sözcüğü afilli diye nitelendirecek diye ben içimden gelen sözcüğü kullanmamalıyım? Karşı taraf biraz daha geniş bir algıyla okusa da, bunun orada -şairin nebzinde- en doğru sözcük olabileceğini görebilse?

Sedat Emer - 5.2.2010

şiiri "hiçbir şey" değildir mesela..1 2 3 4 5 6 7 »
Şiirlerin ve denemelerin telif hakları ve sorumluluğu sahiplerine aittir. Siirkolik.com telif hakları yasasınca şiir teliflerine bağlı kalmayı taahhüt eder.
Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Siirkolik Şiir Bildirimleri