Işın Ergüney - Eylül Dokunuşları

Kubilay'lar Hep Var Olacak!

Bugün 23 Aralık 2008...

Cumhuriyet tarihimizin en önemli irtica hareketi olan Menemen olayları ve KUBİLAY'ın şehit edilişinin 78.yıldönümü...

Kubilay anıtının da içinde bulunduğu Menemen Piyade Alayında askerliğimi yaptım. Çam ağaçları arasında yer alan anıtını her akşam üstü ziyaret ettim ve Cumhuriyetin bu muhteşem askerinin aziz ruhu için dualar ettim.

78 yıl önce bugün Menemen'de bir grup yobazın Cumhuriyete karşı başlattıkları isyanı tüfeklerinde mermi olmayan 10 askerle durdurmaya çalışan bir Dev Yüreğin öyküsüdür içimizi yakan.

Sayın Turgut ÖZAKMAN'ın "Şu Çılgın Türkler" adlı kitabında anlattığı Dünya tarihinin en büyük ve en onurlu Kurtuluş Savaşları sonucunda bağımsızlığına kavuşan Türkiye Cumhuriyeti; zaman zaman bu tip irtica hareketlerini de yaşamıştır.

Yobazların karşısına dikilen Cumhuriyetin bekçisi gencecik Asteğmen Kubilay'ı şehit edenler ve ardından başını kesip "Şeriat isterük" naralarıyla Menemen'de olaylar çıkartan insancıkları bu ülke bireyleri her zaman nefretle anacaklardır.

Kubilay'ın şehit oluşu haberi Ulu Önder Atatürk'e iletildiğinde; o Çanakkale'nin, o Dumlupınar'ın, o daha nicelerinin büyük Komutanı gözyaşlarına engel olamamıştı .

Yanındakilere şöyle söylemişti;

Menemen'i haritadan silin ve ortasına kocaman kara bir taş koyun...

Değerli arkadaşlar...

Son yıllarda hızla artan bazı gelişmeleri göz ardı etmemeli ve laik Türkiye Cumhuriyeti'nin bekçileri olarak onu yok etmek isteyenlere sonuna kadar karşı durmalıyız.

Lütfen bir daha, bir daha ve bir daha düşünün...

Aydınlık bir ülkenin insanları olarak yaşamak istiyorsak artık bazı şeylere DUR demenin zamanıdır.


Devrim Şehidimiz KUBİLAY'ı bir kez daha rahmetle anıyorken o vakur duruşunun hepimize ışık olacağını ümit ediyorum.

Sevgi ve sağlık dileklerimle...


- 23.12.2008 15:15:05

Yazarın Diğer Yazıları

Enes Safa - 23.12.2008

güzel ve anlamlı yazınızdan dolayı tebrik ederim. ancak forumda da belirttiğim gibi...bir şehide Devrim sıfatını yapıştıramazsınız.. o sadece şehiddir, Allah yolunda...hepimizin üzüldüğü, anlamlar çıkardığı ve Ulu önderin ardından gözyaşı döktüğü bir şehide "devrim şehidi" derseniz belirli bir kesimin haksız eleştirisine maruz kalırsınız...Karşılarında dimdik durmak istiyorsak önce karşıya bakacağız...bütün şehidlerimizin ruhları şad olsun...saygılarımla

Mehmet Nusret Poyraz - 23.12.2008

Bu güzel yazınız için ben kendi adıma teşekkür ederim..Saygılarımla

Şiirlerin ve denemelerin telif hakları ve sorumluluğu sahiplerine aittir. Siirkolik.com telif hakları yasasınca şiir teliflerine bağlı kalmayı taahhüt eder.
Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Siirkolik Şiir Bildirimleri