» Attilâ Ylhan şiirlerini mi okumak istiyorsunuz? Öyleyse tıklayın! (yeni)

Safiye Turhan - Safiye Hoca Diyor ki

Farkında Mısın?

"Bu Kitabımı Şair Olmamı İstemeyen Sevgili Babama İthaf Ediyorum" sözleriyle başlayan Sevgili Üstadımız Mehmet Çetin'in şiir kitabı "Farkında mısın"ellerimin arasında dururken sayfalarını teker teker açıp önce şöyle bir göz atıyorum.Hüzün kokusu dolduruyor odamı birden bire.Buram buram özlem ve ayrılık soluyorum şimdi.

İlk şiir "Şikayetneme"' de geride kalanların acısı ve hayatın acımasız gerçekleriyle örülmüş dizeler okuyorum.Hiç başımıza gelmeyecekmiş gibi düşünürken birden o dizeler sizi öyle çekiyor ki içine ve siz oluyorsunuz şairin durduğu yerde. Yaşıyorsunuz onunla birlikte kahramanın evlatlarının ilgisizliğini ve sol yanınızda bir acıyla noktalıyorsunuz şiiri.

Dün gece kahverengi paltona sarılıp uyudum
Hayalimda okşadım o güzel saçlarını
Hani,sana da kızmıyor değilim ara sıra,
Benden önce gittin de sanki
Sultan mı ettiler seni Mısır'a


Sayfalar ilerledikçe sanki bir film şeridi gibi akıp gidiyor gözlerinizden hayat...
ilk aşkınız,ayrılıklarınız,özlemleriniz,kaybettikleriniz bir bir çıkıyor karşınıza .Dizelerin bazılarında dalıp dalıp gidiyorsunuz anılarınıza ve hesaplaşmalarınız başlıyor geçmişle bir bir.Bir başka şiirde sizi yakalıyor "Adamın Biri"...
Sorgularken kendinizi "Ne Kadar" şiirinde soruyor şair vura vura yüzünüze gerçekleri...

"Kelebeği arıyı ne kadar sevdin
Doluyu boşu yarıyı,
Denizi karayı ne kadar?
Parayı ne kadar sevdin?
Aklınca sevdin,
Yüreğince sevdin,sevmediğince sevdin"

İsyan ederek "yeter artık" bunu söylemelisin sevdiğine, dedirten dizeler sizi çekiyor içine...

"Ve bir daha zamanı bulamazsın böylesine müsait
Hadi seviyorum de,
Seviyorum de işte."


Aşk öyle acıtır ki , sızlarken her bir yanınız, kızgınlığınız sevgiliye bir haykırış olur ve yine bulursunuz kendinizi o dizelerde....

"Beni Denize At" diyen dizeleiyle çığlıklarınızı duyar belki sevgili ....

Ömrün eylülünde" Farkında mısın"dersiniz ,o yııllarınızı paylaştığınız ,ömrünüze ömür katan sevgili eşinize...Vazgeçemediğinizİ söyler sizin yerinize üstadın dizeleri .... Bu şiir çare olur belki onca yaşanmışlığın boş olmadığına ve bu dizeler alır belki eşinizin kırılmış kalbindeki hüzünleri...Keşkeler ve pişmanlılklarla boğuşmadan bu dizeleri söyleyin sevgili eşinize....

Üstadı okuduğunuzda hayatımızdaki şifre sözcüğün "insan-ı kamil "olmak olduğunu ve buna ulaşmak için gidilen o dallı budaklı, karanlık patika yollarda, azığınız biraz hüzün,biraz aşk,biraz vefa olacağını öğreniyorsunuz...Elinizdeki o şifreli kapıyı açacak anahtar söz ise "sevgi" ...


Şiirlerinde kendisinden önceki üstatların birirkimini ,edebiyat bilgisiyle ve hayattaki duruşuyla üstatlığa varmış yolda Mehmet Çetin'i tanıyacaksınız.

Şiirlerinde yapısal olarak kendine has üslubu,serbest şiirin tarzı ve bu dizeleri ancak Mehmet Çetin yazar dedirten manzum hikaye türüyle göreceksiniz.Betimlemeler,hayattan yaşanmış olayların kurgusu,ahengiyle Mehmet Çetin son dönemlerde bir çok genç şaire ustalık yapacaktır.Dili ,bizim içimizden dökülen nağmler...Eski türkçeyi öyle kıvamında kullanmış ki hem kelime hazinemizi zenginleştiriyor hem sıkmadan öğretiyor diyeceksiniz.Türk kültürüne ait bir çok unsurla karşılacaksınız: Anne-baba sevgisi ve saygısı,mütevazılık,sadık dostluklar,İstanbul'un hafızadan silinmeyecek mekanları,özüne olan itaat ve kadirşinaslık...İnternet sitelerindeki şiir dünyasına girip bu teknolojik ortamda farkını gösteren,üstatlığını burda da bize gösteren, bu kadar karmaşık ve hızlı tüketen bir nesle şiirleriyle değerli olanların zamanla değerinin artacağını öğreten,Fast food şiirlere Türk şiirinin ağırlığıyla cevap veren,o kültürü yadsımadan onlara yanlışları gösteren bir şair tanıyacaksınız bu kitapta...Birçok tanınmış üstadın çekindiği bir teknik hayat olan internet yayıncılığında ben burda da üstadım diyen şairi okuyacaksınız.

Şiir kitabı "Timaş"yayınlarından çıkmış ve yaklaşık 180 sayfalık bir eser...Şairin kitabını bir kez değil dönüp dönüp onlarca kez okuyacaksınız bundan eminim,çünkü her okuduğunuzda farklı duyguları bulacaksınız dizelerde.

Üstadımızla aynı sitede olmaktan duyduğunuz gururunuz katlanacak ve her dizesinden her sözünden çok şey öğrenileceği duygusunu da pekiştireceksiniz.

Şiir kitabında beni en çok etkileyen "Göç Vurgunu" şiirinden dizelerle bitiriyorum cümlelerimi.

Sürgünüme şimdi kutuplar düştü birtanem
Baharı ya görürürm ya görmem,
Suçum,suçumsa seni dünyalar kadar sevmem
Çin meydanlarında ipe çektim yalnızlığımı,
Şerefime Viyana'da valsler çalıyor
Bense kışların tam ortasındayım,
Göç vurgunu yemiş kuşlar gibi.İnsan Kendini Biraz İnsandABiraz Edebiyata Tanır.


- 18.10.2008 18:36:17

Yazarın Diğer Yazıları

Nilgün Paksoy - 31.10.2008

Sevgili Safiye'ciğim harika bir köşe yazısı ile tekrar birlikteyiz.
Saygıdeğer Mehmet Çetin Hocamızdan, öğrenecek
ne kadar çok şey olduğunu , kibarca hatırlattığın için sana teşekkür ediyorum.
Ben en kısa zamanda ( FARKINDA MISIN ) I ALIP OKUYACAĞIM .
hOCAMIZIN YÜREĞİNE SAĞLIK DİYORUM ...SANA DA SEVGİLERİMİ YOLLUYORUM BENİM GÜZEL hOCAM ...

Işın Ergüney - 19.10.2008

Sevgili Safiye Turhan Hocama öncelikle çok teşekkür ediyorum. İyi ki Şiirkolik'te, iyi ki bizlerle bilgilerini paylaşıyor.

Bu defa kitap kritiğiyle karşımıza çıkmış.

Üstelikte Sevgili Üstadım Mehmet Çetin hocamın "Farkındamısın" adlı kitabını aktarmış bizlere...

Mehmet Çetin Hocam bu şiiri seslendirilmiş olarak 30.evlilik yıldönümümüzde bize hediye etmişti.Hem üstadı hem de Safiye Hocamı tüm içtenliğimle kutluyor, her ikisi içinde "FARKINDA" olduğumuzu gururla söylüyorum.

Sevgilerimle..

Mehmet Çetin - 19.10.2008

Saygı değer hocam,son şiir kitabım "Farkında mısın"a bir edebiyatçı duyarlılığı ve naif duygularınız için çok teşekkür ederim,bu güzel yazınızı ömrüm boyunca saklayacağım.

Bir şair(bana şair diyorlar)ne kadar hak ediyorum bilmiyorum ama,evet bir şairin besleneceği iki öğe vardır,ilham ve övgü,size çok teşekkür ederim.

Şiirlerin ve denemelerin telif hakları ve sorumluluğu sahiplerine aittir. Siirkolik.com telif hakları yasasınca şiir teliflerine bağlı kalmayı taahhüt eder.
Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Siirkolik Şiir Bildirimleri