Ayça Özbay - BU KÖŞE "SEN" KÖŞESİ

DENGE

İnsanlık, yüzyıllardır dişil'in yok sayılıp ezilmesini, kendini ortaya koymasına izin verilmemesini hedefleyen planının başarı meyvelerini topladı.

1980'li yıllar itibariyle, bu durumun kabı doldu ve planın işlevinde aksaklıklar hat safhaya vardı.

Bu yüzden bu plan doğrultusunda yürüyen her iş bozulmaya başladı. İnsanlar, devletler, ekonomi, dünya her bakımdan dengesini kaybetmeye başladı. Çünkü baskı altında tutulan dişil enerjinin, kendini ortaya koyma ihtiyacı dayanılmaz boyutlara vardı. Dişilin baskı altında tutulması, doğal olarak eril enerjinin de sağlıklı akışını bozmuştu. Çünkü var olan her şeyin dengesi, dişil ve eril enerji dengesi demektir. Bir tanesinin kendini ortaya koymasındaki aksaklık, diğerini de aynı ölçüde etkiler.
Şimdi bütün bu hat safhaya varmış, insanlık namına yaşanan bütün acıların sebebi, işte bu dengesizliktir.

Dişil enerji uyanırken; onu, "uygulama, ortaya koyma, yaşamda maddeleştirme, açığa çıkarma" özellikleri taşıyan eril enerjinin sağlıklı akışına ihtiyaç vardır.

DİŞİL ENERJİ "KADIN", ERİL ENERJİ "ERKEK" DEMEK DEĞİLDİR!

Yukarıda da yazdığım gibi var olan her şey, eril ve dişil enerjilerin maddeleşmesiyle vardır. Yani biz insanların, her birimizin içinde hem eril, hem de dişil enerji vardır. Her ikisinin de bize dengeli akışını sağlamak, bizi olmak yolunda ilerlediğimiz "insan", dünyamızı yaşanabilir sağlıklı alan yapacaktır.

Dişil enerji yaratıcılık, sezgisellik, sevgi, şefkat, anlayış, sanatsallık, an'ın içinde yaşama, değişime ve gelişime açıklık, eğlenceli oluş, keyif, kabul gibi özellikler taşımaktadır. Üstü örtülü, gizemli olan her şey dişil enerjiye dairdir. Görünenin asıl manasıdır dişil özellikler.

Eril enerji etik olana saygıyla aktivite, ortaya koyma, gerçekleştirme, feth edicilik, akılcılık, uygulayıcılık, hareket etme, ciddiyet gibi özellikler taşır. Apaçık görünen her şey eril enerji özelliği taşımaktadır.
Erkeklerin kendilerindeki, yaradılıştan gelen dişil enerji özelliklerini kabul edip, varlıklarına akışına izin vermesi (bu, erkeklere yıkıcı olmak zorunda bırakıldıkları öğrenilmişlerle verilen mesajlarda olduğu gibi, karı kılıklı olmak demek değildir); kadınların da varlığını çok iyi bildikleri (öğrenilmişlikleri sonucunda hayalperestlik, belki zayıflık olarak algılanan) dişil özellikleri ortaya koyacak irade ve disiplini edinerek, varlıklarını ortaya koymayı öğrenmeleri dengeyi sağlamanın ve acıya son vermenin yoludur.

Kendimiz ve insanlık için; kadınlar ve erkekler olarak üzerimize düşen, kendimizdeki eril ve dişil enerjileri dengeye sokmaktır.

Bunu yapanların sayısı ne kadar çok olursa, dünya yaşanabilir bir alan olmaya o kadar yakınlaşacaktır.

Eril - Dişil enerjilere Carl Gustav Jung, anima-animus der. Rahman ve Rahim de budur.


- 15.1.2016 12:14:59

Yazarın Diğer Yazıları

Ayça Özbay - 20.1.2016

İnşallah Ahmet Bey...

Teşekkürler Işın Ergüney.

Ahmet Zeytinci - 17.1.2016

Dünya kadınlar ve erkeklerin birlikteliği ile daha da güzel olacak. Birbirlerine baskı ve dayatma ise kabul edilmemeli asla. Dengeli kadınlar, dengeli erkekler ile dengeli nesiller yetiştireceklerdir. Tebrikler Ayça hanıma...

Işın Ergüney - 17.1.2016

Yazılarınızı okurken derin bir huzur doluyor içime.

Teşekkürler Ayça Özbay

Şiirlerin ve denemelerin telif hakları ve sorumluluğu sahiplerine aittir. Siirkolik.com telif hakları yasasınca şiir teliflerine bağlı kalmayı taahhüt eder.
Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Siirkolik Şiir Bildirimleri