» Can Yücel şiirlerini mi okumak istiyorsunuz? Öyleyse tıklayın! (yeni)
Forum Edebiyat Edebiyat Dünyamızın Acı Kaybı - Çetin Altan Vefat Etti

Edebiyat Dünyamızın Acı Kaybı - Çetin Altan Vefat Etti

513 kez okundu - 23.10.2015 10:14:17 //

Ahmet Zeytinci
Yazar


Yaş: 57
Şehir: Ankara
Çetin Altan Kimdir?


Milliyet Gazetesi yazarı Çetin Altan 22 Haziran 1927 yılında İstanbul'da dünyaya gelen Altan, Galatasaray Lisesi ve Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur. Çınaraltı, Varlık, İstanbul ve Kaynak'da şiirleri ve düz yazıları en önemli eserlerindendir.İlk kitabı Üçüncü Mevki 1946'da yayınlanmıştır. Gazeteciliğe Ulus gazetesinde muhabir olarak başlamış, daha sonra Hür Ses'de fıkra yazarlığı ile devam etmiştir. Halkçı, Tan, Akşam, Milliyet, Yeni Ortam, Hürriyet, Güneş gazetelerinde ve Çarşaf dergisinde köşe yazarlığı yapmıştır.1959 senesinde Peyami Safa'nın (1899 - 1961) yerine Milliyet gazetesinde yazar olmuştur. Daha sonra Devrim, Akşam, Hürriyet, Güneş, Sabah, Milliyet gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı. Dünyanın en çok köşe yazısı yazmış yazarlarından biridir. Çetin Altan 1965-1969 arasında Türkiye İşçi Partisi'nden milletvekilliği de yapmıştır. Dokunulmazlığı kaldırılan, sonra da iade edilen ilk milletvekili Çetin Altan'dır.Çetin Altan'ın yazdığı romanlar şunlardır: Büyük Gözaltı (1973 Orhan Kemal Ödülü), Bir Avuç Gökyüzü, Viski ve Küçük Bahçe. Altan'ın Büyük Gözaltı adlı romanı Fransız liselerinde seçmeli ders kitabı olarak okutulmuştur.Türkiye basını ve edebiyatının duayen ismi Çetin Altan, 88 yaşında hayatını kaybetti. Altan, Haziran, 2015'te Cumhuriyet için kaleme aldığı "Hayal ettiğim ülke bu değildi" başlıklı yazısında "Torunlarımıza bırakmayı hayal ettiğimiz ülke bu değildi. Artık anlaşılıyor ki ülkeme demokrasinin geldiğini göremeden ayrılacağım bu dünyadan" demişti.
Bağımsız Gazetecilik Derneği P24'ün sitesinden duyurduğu vefat haberi şöyle: 22 Haziran 1927'de başlayan bir hayat 22 Ekim 2015 sabahı sona erdi. Çetin Altan, bu ülkenin yetiştirdiği en büyük gazeteci ve yazarlardan biriydi. Onu sevgiyle, saygıyla, minnetle uğurluyoruz. 1946'da Ulus Gazetesi'nde başladığı gazetecilik hayatını 87 yaşında Milliyet'teki ‘'Şeytanın Gör Dediği'' köşesindeki yazılarına ara verene kadar sürdüren Çetin Altan, Türkiye gazeteciliği için nadir nitelikte, evrensel bakışını edebi lezzetle ve mizahla buluşturan yazılarıyla okurlarının dünyasını, hayatını, ufkunu genişletti yıllar boyu.
Büyük Gözaltı (1973), Bir Avuç Gökyüzü (1974), Viski (1975) ve Küçük Bahçe (1978) ile roman, Üçüncü Mevki (1946) ile şiir, Kalem Bahçelerinden Yedi Hayat (2009) ile eleştiri, Rıza Bey'in Polisiye Öyküleri(1985) ile öykü dalında eserler verdi; çoğu sahnelenen on tiyatro oyunu yazdı. Sayısız deneme, inceleme kitabına imza attı. Al İşte İstanbul gezi-röportaj, Kavak Yelleri ve Kasırgalar ise otobiyografi alanında Türkçeye kazandırdığı eşi az bulunur kitaplardır. Gerek kitaplarındaki gerek günlük gazete yazılarındaki diliyle dilimizi de zenginleştirdi Çetin Altan; onun ‘'hazineden geçinmeliler'' gibi, ‘'enseyi karartmamak'' gibi nice deyişi kullandığımız Türkçenin bir parçası bugün. 1965'te Türkiye İşçi Partisi'nden İstanbul milletvekili seçilen Altan, Meclis'teki dört yılı boyunca Türkiye'nin sesinin en fazla işittiği siyasetçilerden biri oldu. Önce dokunulmazlığı kaldırılan, sonra da iade edilen ilk milletvekili olarak siyasi tarihimize geçti. Bu dönemdeki anılarını Ben Milletvekili İken adıyla kitaplaştırdı. Son nefesine kadar hep insanları daha mutlu, daha sağlıklı, daha müreffeh, daha umutlu, dünyayla daha yakın ilişkide, edebiyatla, sanatla, bilimle daha barışık bir ülke özledi Çetin Altan. Bu özlemle konuştu, bu özlemle yazdı. Çetin Altan'ı son yazılarından biriyle uğurlarken başta oğulları Ahmet Altan, Mehmet Altan ve kızı Zeynep Bakan olmak üzere bütün ailesine, sevdiklerine başsağlığı diliyoruz. Anısı önünde saygıyla eğiliyor, onun özlediği ülkeyi özleyerek, enseyi karartmadan, umutla yazmaya, konuşmaya, çalışmaya devam sözü veriyoruz. Hayal ettiğim ülke bu değildi "Artık anlaşılıyor ki ülkeme demokrasinin geldiğini göremeden ayrılacağım bu dünyadan. Torunlarımıza bırakmayı hayal ettiğimiz ülke bu değildi. Gene de bir hayal kırıklığı yaşamıyorum. Menzil-i maksuda ulaşılamasa da çok yol katettik. Bir ömür, sadece amaca ulaşmak için harcanmaz. O amaca doğru atılacak bir iki adıma yardımcı olmak için de harcanır. Yaralı bir devi ayaklarının üstüne koyabilmek için kuşak kuşak o devi sırtımızda taşıdık. Yaralarının iyileşeceğine, o devin ayaklarının üstünde duracağına olan inancımı hiç kaybetmedim. Bir gün bu ülke ayaklarının üstünde duracak. O zaman da, masaldaki gibi 'sihirli kedinin çizmelerini' giyerek amacına doğru uçarak gidecek. Biz torunlarımıza istediğimiz ülkeyi bırakamıyoruz. Ama siz uğraşırsanız, mücadeleden vazgeçmezseniz, dünyadan ayrılırken 'torunlarımıza istediğimiz ülkeyi bırakıyoruz' deme mutluluğunu siz tadabilirsiniz. Hayallerinizden, ümitlerinizden, mücadelenizden vazgeçmeyin. Amacınıza ulaşamazsanız da, bu amacı gelecek kuşaklara devretseniz de, kozmosla son hesaplaşmanızda, 'daha iyi bir dünya için biz de fena mücadele etmedik' diyebilirsiniz. Bu da az şey değildir. Buruk da olsa, yorgun gözlerinizde bir tebessüm yaratır. O tebessümlerin çoğalması da elbet bir gün kurtarır bu ülkeyi. Enseyi karartmayın." (25 Haziran 2015 Cumhuriyet)

Yukarı - En Alta İn

23 Ekim 2015 Cuma - 19:51:29 - Cevap No: #1

Şefik Kaplan
Yönetici


Yaş: 26
Şehir: İzmir
Mesaj sayısı: 204
Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun.

Yukarı - En Alta İn
Şiirlerin ve denemelerin telif hakları ve sorumluluğu sahiplerine aittir. Siirkolik.com telif hakları yasasınca şiir teliflerine bağlı kalmayı taahhüt eder.
Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Siirkolik Şiir Bildirimleri