» Attilâ Ylhan şiirlerini mi okumak istiyorsunuz? Öyleyse tıklayın! (yeni)

01.06

2018

Bilinç ve Eleştirel Yaklaşım

Ali Sait Samyürek

Bu öykü, 01.06.2018 tarihinde günün denemesi seçilmiştir.Hayatına herkes bir anlam katar. Anlamsız yaşayamaz çünkü. Hayata bağlar bizi mana. Bir amaç uğruna mücadele etmemek ölümdür. Kimi siyasi bir kavga kimi karın tokluğu kimi çoluk çocuk için. Yaşarız bir kere düşünmeyi bunları sorgulamaya asker milletiz ya biz genarellerden başkası da yok bizim için. Emret komutanım mantığı var ya zalim mazlum kim ne emreder etsin. Kul sistemi dede mirası. Geleneğin altında ezilen gelecek.

Eleştirel düşünmeyen günümüz insanının ahmaklığı en acısı: Eskiler ne demişse güzel demiş manyaklığı. Evet eskiler bir hata yaramaz değildi ama ona takılıp kalmak nedir. Kimimız Osmanlı da kimimiz İnkılap devrinde yaşıyor. Bugüne söz söyleyecek yok mu? Jetler, arabalar, makinalar yapacak kimse yok mu? Küresel ısınmayı hiç mi umursamıyorsunuz ? Dünyanın geleceği tehlikede kimin umrunda. Yansın dünya bana ne, diyemeyiz. Kafası patlaması gerek günümüz insanının bu kadar dertle ama nerde. Zevk almak bugünün insanın tek numarası. Aç yok yatacak yeri olmayan kimse yok yurtta. Hayatı Bir okuma olmalı bu gün insanın. Merhametsizlik çağını yaşıyoruz kölelik devri ise çok yakında. Eğer dünya bir yüzyıl daha görürse onun adı kölelik çağı olur. Organik ya da inorganik köleler edinmeye meyillidir zaten insan. Dertsiz tasasız hayvan gibi yemek içmek ve üremekten ibaret kalır. Gücünü ispatladı ve insan olmaz hayvanların kralı olur ancak. Sahi insan olmak nedir? İnsan canımızın istediğine şuurla karşı koyabilmektir. Bilinçtir insan olmak. İnancında, işinde, ilişkilerinde bilinç olmazsa hayvandan farkı ne? İnsan kötü körüne olmaz. Bilinçsiz insan köledir zaten. Dinini bilmeyip sağdan soldan duydukları ile o dini sahiplenmek bilinç midir? İnsan hep duyduklarını sever. Efsane avcısıdır. Bilinçte bu yüzden hakiki ilimden gelir. İlmin zıddı ise zandır. Zanetmekle bir şey bilinmez. Bilgisiz bilinç olmaz. Bilinçsiz de insan olamayız.

Bu toprağın insanının bilince ve özgün iradeye ihtiyacı tartışılmaz. Sonuçta okuldan ve çevreden edindiği hiç bir veriye eleştirel yaklaşmayan bir toplumun bireyidir. Belki eleştirel bakabilen az da olsa var ama yeterli değil. Okullarda eleştirel bakışı geliştirecek derslere çok ihtiyacımız var. Ancak devletin elinde olan bir eğitim sisteminde böyle bir durumun olması hayal ürünüdür. Eleştirel yaklaşımı yalnızca gönüllüler ve sivil toplum örgütleri eğitimini verebilir. Acilen toplum bu açılardan bilinçlendirilmesi ve özgür bireyler özgür ülkemizin geleceğini aydınlatmalı.


Ali Sait Samyürek

Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.

Deneme için yorumlar

Bu denemeyi sevdim diyenler

Yazarın son 10 yazısı

Şiirlerin ve denemelerin telif hakları ve sorumluluğu sahiplerine aittir. Siirkolik.com telif hakları yasasınca şiir teliflerine bağlı kalmayı taahhüt eder.
Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Siirkolik Şiir Bildirimleri