» Nazım Hikmet Ran şiirlerini mi okumak istiyorsunuz? Öyleyse tıklayın! (yeni!)

14.05

2018

Sosyal Medya

Ozan Muhammet Candan

Bu öykü, 15.05.2018 tarihinde günün denemesi seçilmiştir.Hayat öyle garip bir durum aldı ki şaşıyorum insanların hallerine! İnsanların yorumları, bakışları, tavırları, duruşları bir acayip! Oldum olası garip bulduğum davranış ve hayata bakış açıları olmuştur ama son zamanlarda ve son yıllarda gerçekten de çekilir gibi değil şu insanlık!

Sosyal medya keşfedildi ve herkes her şeyi bilir duruma geldi, belki de en çok bu yıpratıyor ben ve benim gibi olanları. Bilgi birikim okumak, araştırmak ve sonrasında öğrenmek, öğrendikten sonra da kalkıp bir yerlerde belki bir faydalanan olur diyerek bildiklerini ve öğrendiklerini paylaşmak ne güzel bir duygudur değil mi?

Bunu ancak yaşayan insan bilebilir! Konu, sosyal medya olunca cinlerim tepeme çıkıyor. Öyle ki herkes her şeyi çok iyi biliyor, bilgisiz ve konulara hakim olmayan tek vatandaşımız yok neredeyse! Çıldıracağım bazen!

Çocukken de çok çıldırırdım! Bir keresinde somyayı bilir misiniz bilemiyorum, şimdinin kanepesi, koltuğu yerine kullanılan bir oturma alanıdır. Onun altına girmiş, sıkıca demirlerine tutunmuş ve yaklaşık iki saat kadar da kimseler çıkaramamıştı beni! Durumum o an olan durumla neredeyse aynı sayılır, Allah'tan somya yok ve ben altına girecek kadar küçük değilim!

Hanıma söyledim, artık yazmayacağım ve paylaşmayacağım, dedim!

Hanım çıkıştı, ben okuyorum, yetmez mi? Evet bu bile yazmak için yeterli benim için, sonuçta yıllarca yazdıklarımı ancak kendim ve bir kaç yakın dost çevrem okurdu, ta ki sosyal medya ortaya çıkana kadar!

Vay be, şimdi düşününce aslında iyi bir şey demeden de edemiyorum, bak şimdi ikilemde kaldım, kendimle ters düştüğüm zamanlardan birindeyim sanırım...

Elbette, asıl sorunum, yazdıklarımı paylaşabilmekten daha çok insanların fütursuzca ortalıkta dolaşabilmeleri ve her şeye, her konuya burunlarını sokması...

Hanım kaynanasını arayıp sormuş, benim adamı bir okusan mı, diye!

İşler sarpa sardı anlayacağınız, bari annem ciddiye alıp da bu konuda bir okuma işlemi yapmasa tarafıma!

Zira son okuması işe yaramış kırkımdan sonra dünya evine girmiştim!

Ozan Muhammet Candan

Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Şiirlerin ve denemelerin telif hakları ve sorumluluğu sahiplerine aittir. Siirkolik.com telif hakları yasasınca şiir teliflerine bağlı kalmayı taahhüt eder.
Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Siirkolik Şiir Bildirimleri