» Sunay Akyn şiirlerini mi okumak istiyorsunuz? Öyleyse tıklayın! (yeni)

12.03

2018

Gezi Notu

Zafer Gün

Bu öykü, 14.03.2018 tarihinde günün denemesi seçilmiştir.Keşan'dan güneye iniyorum, yamaçtan... Sağlı sollu korulukların arasından Saroz Körfezi görünüyor. Yataktan kaymış yeşil bir pikenin altında sabah uykusunu uyuyan kadın gibi huzura davetkar bir mavi açıyor nefesimi; başım dönüyor, yamaç paraşütü yapıyorum paraşütsüz...

Yoldan çıkıyorum yavaş yavaş... Direksiyondaki elime dokunuyor eşim. 'Önüne bak!', diyor. 'Çok güzel.', diyorum. 'Sen zaten güzel görme, yoldan çıkarsın!', diyor. Gülüşüyoruz, on beş yılın verdiği aşinalığımızla...

Oysaki hiçbir güzellik yoldan çıkarmadı beni bugüne kadar. Şöyle bir bakmak ve yaşadığımın farkına ilahi estetik eliyle varmak yetti hep bana. Hiçbir zaman müteahhit bir ruhum olmadı. Ne yeşilin ne mavinin ne de espriye konu insan güzelliğinin ırzına geçmek gibi bir fikre kapıldım. Ben o soğuk çeşmelerden bir serinlik devşirmek peşindeydim; ne şişeleyip satmak ne de çit çevirip tekelime almak istedim.

Gözlerim doldu. Şarköy istikametine döndüm. 'İstanbul...', dedim, 'İstanbul'a dönmek şimdi...', boğazımda kelimeler düğümlenerek 'etlerimi kesiyorlar sanki...'.

'Neden üzülüyorsun ki?', dedi eşim; 'On sene sonra bu yeşilin de yerini dolar yeşili alacak.', 'Bu maviyi göremeyeceksin beton yığınlarından.'.

Sildim gözlerimi, gülümsedim. 'Olsun!', dedim, 'Müteahhitler dini bütün adamlar, bir cami yaparlar elbet uzun minareli, oraya çıkar seyrederiz manzarayı!', tekrar gülüştük.

Sonra birden dehşete kapıldım, kaybettim bütün iyimserliğimi; sahi çıkılır mı minareye hiç kadınlı erkekli?


Zafer Gün

Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.

Şiirkolikte kayıtlı 7 yazısı bulunmaktadır.

Zafer Gün yetkili üye konumundadır.


Zafer Gün denemeleri

Deneme için yorumlar

Bu denemeyi sevdim diyenler

Yazarın son 10 yazısı

Şiirlerin ve denemelerin telif hakları ve sorumluluğu sahiplerine aittir. Siirkolik.com telif hakları yasasınca şiir teliflerine bağlı kalmayı taahhüt eder.
Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Siirkolik Şiir Bildirimleri