» Ahmet Telli şiirlerini mi okumak istiyorsunuz? Öyleyse tıklayın! (yeni)

05.11

2017

Uçma Defteri-15

Mehmet Umut Aksu

Bu öykü, 06.11.2017 tarihinde günün denemesi seçilmiştir.Bazı insanları anlamak zordur.Kendilerini hep tepede görmek isterler. Başları bir kez sıkışmaya görsün, kaçacak yer ararlar. Uzağa, hep uzağa. Tepeye, en tepeye. Gözünün görebildiği kadar yakın, ışığın erişemediği kadar kıyıda olmak isterler. Derdi oyun hamurundandır bu insanların. Karanlıktan kaçtıklarını sanırlar ama güneşi hiç görmezler. Mutluluk gölgedir peşlerinde ve insanlara gölgeleri kadar yakın ve rahatsız edici olmaktan çekinmezler. Düşlerine bir kar düşmeyegörsün, o gün en ıssız çölleri bile sel alır. Ağzından çıkanı kulağı duymaz, kelimeleri iğnedir adeta ve başkalarının kalplerine saplamaktan çekinmezler. "Sinirliyken ne dediğimi bilmiyorum" cümlesi çıkış kapılarıdır her zaman. Verecek cevapları yoksa eğer geçmişten dert yanarlar. Derdin en büyüğü bir kişide olsaydı, tanrı insanları yaratmazdı. Bin kere kusarlar nefretlerini ve bin tokadın bir özürle unutulacağını düşünürler. Bin günaha bir tövbeyi kabul edip etmemek tanrının işi, insanın değil. Yüzünden düşen bin parçayı bir araya getirdiğinizde bin hanesinde bir kin bile gizli olsa o insan, insanlıktan mahrumdur.

Sevgiden yoksunluk insanlığı kurutur. Yüreğine insanlık değmemiş olanlarla - ne kadar imkansız da olsa- karşılaşmamak dileğiyle.

Mehmet Umut Aksu

Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Etiketler: hayat-insan-sevgi

Şiirkolikte kayıtlı 24 yazısı bulunmaktadır.

Mehmet Umut Aksu yetkili üye konumundadır.


Mehmet Umut Aksu denemeleri
Şiirlerin ve denemelerin telif hakları ve sorumluluğu sahiplerine aittir. Siirkolik.com telif hakları yasasınca şiir teliflerine bağlı kalmayı taahhüt eder.
Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Siirkolik Şiir Bildirimleri