» Can Yücel şiirlerini mi okumak istiyorsunuz? Öyleyse tıklayın! (yeni)

06.10

2017

Bir Tutam Kahve

Mücahit Can Serpici


Aşk bir tutam kahve gibidir. Tadı acı ama, içincede bağımlılık yapar, bırakamazsın. Yarin güzelliği, köpüğü gibidir, görüntüyü güzelleştirir ama aslında boştur. Ne kadar köpüklü olursa olsun, önemli olan tadıdır. Sonra yaşadıkların, bir dilim çikolata gibidir. Ama kalitesine bağlı. Bu içtiğin aşk adındaki kahveyi: güzelleştirebilir ya da daha kötü bir hale getirir. Miden bulanır. Soğursun kahveden.

Sonra aşk, birazda kahve içerken dinlediğin, şarkılardan aldıkların kadardır. Şarkılar bir söz ile bin kelime söyler kalbe. Ahmet kaya nın "parmaklarımın üzerinden, su gibi akar giderim" dercesine gideriz bazen. Gürültü yapmadan usulca gideriz. Sonra yine onun dediği gibi " Ben ağlayamam bilirsin, yüzümü döker giderim" Sessizce gideriz işte. Kimimiz ağlarız, kimimiz yüzünü döker, ellerine. Susar hep, atar içine. Ama yüzünü susturamaz, bi nebze tebessüm ederiz en fazla. Ama gülemeyiz. Sonra her gidşin bir arayışı vardır. Bir hasret, bir özleyiş kokusu. Madem Ahmet KAYA dan girdim, şarkılara devam edeyim. Sevdiğim bir şarkısında dediği gibi. "bir menekşe kokusunda, seni aramak varya." bu tarif edilemez bir duygudur. Menekşeler kokmaz bunu çoğu insan bilmez, bazılarına göre insana ensevdiği kokuyu hatırlatırmış menekşeler. Sonra biraz Sezen aksu şarkıları gibiyiz. Küçüğüz biz, daha çok küçüğüz. Varmı yaşı 60, 70 olupta aşktan büyük olan. Kimimiz 18, kimimiz 30 ama küçüğüz bu hayatın ve aşkın karşısında. Bu yüzden hatalarımız. Ama enbüyük hatamız, kolay güveniyor olmamızdan. Bazen kalan oluruz. Sonra masanın karşısındaki, duvarda köşeye yerleşmiş, hoparlör den, bir saz sezi gelir. İlk tınısında canınızı, aklınızı alır götürür bu diyardan. Ve der: " Cahilim, dünyanın rengine kandım" ufaktan gözümüz ses sitemine çarpar ve içimizden o güzel dizeleri tekrar ederiz. Sıradan bir ses değil ki bu. Ruhu, kalbi tokatlayan o büyük üstad: Neşet ERTAŞ. Üstadın dediklerine bakın. Varmı dünyadan âlim olan içinizde, Bu dünyanın karşısında, cahiliz biz. Kalbimizde binlerce yol var, ama görülmez. Biri gelir o yolları tepeler ve gider.
Ve artık başkasının girmesine, müsade etmek istemez insan.

Sonra kalan oluruz bazen. Ankaralı Namık' ın dediği gibi kafamız almaz vedayı ve unutamayız sevdayı. Kolaymı bir çırpıda silip atmak. Sonra bırakıp gidene, yada bırakıp gittiğine toz konduramaz insan. Kahvemiz bitti bu arada. Yalnızlıkla güzel gider, bir tane daha söylüyorum. Kahvemi yudumlarken, yine köşeden bir ses geliyor inceden. Yaralayıp gideni, yada bırakıp gitmek zorunda bırakanı okşatıyor bana. "Benzemez kimse sana, tavrına hayran olayım" diyor terastan usulca gelen, soğuk esinti eşliğinde MÜZEYYEN SENAR. Evet bazen eşini benzerini bulamayız. Hayran olmuşuzdur birkere. Şarkı bitince, ağzıma gelen telve uyandırıyor beni. Bu sesi, bu derin sözleri dinleyip te, uzaklara dalmamak mümkünmü. Sonra kalkıyorum inceden, çıkıyorum kafeden. Biraz ayaz, biraz soğuk ama dayarılır. Biraz aşk gibi. Kulağımda kulaklık güzel bir söz daha "Ama galiba, bütün bu olanlara dayanamam, ama hazırım " diyor Sagopa Kajmer. Evet bazen dayanıp dayanmayacağımıza, emin olamayız. Ama insan hazırım diyebilmeli. Dünyanın, hayatın, aşkın yoktur duyguları. Zafer, hazırım, dayanabilirim diyenindir elbet. Biraz yada ihtimallerden ibaret değildir aşk. Ya vardır, ya yoktur. Sığmaz günlere , aylara. Bİr fincan kahve ile bir kaç parçada süzer adamı. Önemli olan bir kahve ve eşliğindeki şarkılardan sonra, masadan kalkınca ettiğin tebessümdür. Güçlü oluşundur. Bir tutam kahve diyip geçme, kokusu yeter bazen.....

Mücahit Can Serpici

Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Etiketler: aşk-kahve-aşk-aşk-aşk-aşk

Şiirkolikte kayıtlı 9 yazısı bulunmaktadır.

Mücahit Can Serpici yetkili üye konumundadır.


Mücahit Can Serpici denemeleri
Şiirlerin ve denemelerin telif hakları ve sorumluluğu sahiplerine aittir. Siirkolik.com telif hakları yasasınca şiir teliflerine bağlı kalmayı taahhüt eder.
Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Siirkolik Şiir Bildirimleri