28.07

2013

Matematik

Utku TülüoğluMatematik ne güzel bir kelime. En basitinden zoruna, bilimin, uygarlığın teknolojinin temeli. Fizikte de matematik var, hatta kimyada da, Biyolojide dahi vardır. Nereye yüzümüzü çevirsek değişik matematiksel olgular, oluşumlar görebiliriz. Matematiği herkes sevmese ya da beceremese de hayatın yapıtaşıdır. Üç boyutlu dünyamızda herşeyi ölçebiliriz, hatta tartabiliriz. Bu bile matematiktir. Tartmak belki Fizik ile de alakalı ama dediğimiz gibi fiziğin temeli de matematik ile döşenmiştir.

Matematik kendi içinde alt dallara ayrılmıştır. Geometri, trigonometri gibi matematik puzzle'ının (yapboz) parçalarını oluştururlar. Teknolojinin, mühendisliğin, argenin can merkezidir. Matematikle uğraşmak, hesaplar yapmak zekaya iyi geliyor. Matematik zeka oyunları çocuklar için iyi bir zeka geliştirici.. Hatta kişinin matematikten ruhsal faydalar dahi gördüğü söyleniyor. Öğrencilik dönemimde matematikden ayrı bir keyif almış, onu hayatımın bir parçası saymıştım. Belki mühendis olamadık ama önemini öğretmen ve kitaplarımızdan öğrendik. Kullandığımız bilgisayarların 0 ve 1'lere dayalı elektronik bir sistemle çalıştığını biliyor muydunuz? En basitinden paramızı hesaplarken basit matematik kurallarını uygulamaz mıyız? Bir sanatkar (ressam) dahi geometrik desenler yaparken matematiği resmetmez mi? Ses tonumuzu bile Desibel olarak ölçersek ortaya matematiksel bir grafik çıkarmaz mıyız? İlaçlarımız doze edilmez mi? Ama adı hayatımızda neredeyse hiç anılmaz.

Utku Tülüoğlu

Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.

Şiirlerin ve denemelerin telif hakları ve sorumluluğu sahiplerine aittir. Siirkolik.com telif hakları yasasınca şiir teliflerine bağlı kalmayı taahhüt eder.
Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Siirkolik Şiir Bildirimleri