07.12

2012

İnsanın Gücü Düşüncelerindedir

İnci Dalkılıç

Bu öykü, 08.12.2012 tarihinde günün denemesi seçilmiştir.İnsan düşünceleriyle vardır. İyi bir karakter şans eseri oluşmaz, doğru düşünme ve bu yolda harcanan çaba ile oluşur. Kötü karakterde benimsenen kötü düşüncelerin eseridir. İnsan düşüncelerini yerinde kullanarak mükemmelliğe ulaşır. Yanlış uygulamalar insanın alt seviyelere düşmesine neden olur.

Zekâ ve sevgi, Allah'ın insanlara verdiği büyük bir hediyedir. İnsandaki zekâ ve sevgi varlığı, en büyük güçtür. İnsan bunları kullanarak hayatına yön verir. İnsan bu güçleri kullanarak kendi karakterini oluşturur. Bu iki güç ile düşüncelerini denetleyebilir, etkilerini kendi ya da başka insanlarda görebilir. Belirlediği hedefe ulaşması elindeki gücü kullanması ile orantılıdır.

İnsanlar sahip oldukları şartları düzeltmeye çalışırlar, ancak kendilerini düzeltmeye pek zaman ayırmazlar. İnsan çoğunlukla kendi şartlarını kendi oluşturur. Kişi öz denetimi en az bir kez tecrübe etmişse, karakterinin oluşumuna etki eden unsurları bilir.

Doğru düşünce, maddi varlıklarla değil mutlulukla ölçülmelidir. Bir insan mutlu ve sağlıklı olmadığı sürece iyi bir düzen kuramaz. İnsanın mutlu ve sağlıklı olması, kendisi ve çevresiyle uyumlu olmasına bağlıdır. İnsan kendi koşullarını doğrudan kendi belirleyemez; kendi düşüncelerini seçerek dolaylı olarak koşullarına biçim verebilir.

Hayatta amacı olmayanlar endişelerinin ve korkularının esiri olurlar. Bu da onları başarısızlığa ve mutsuzluğa sürükler. İnsan kendine mantıklı bir hedef belirlemeli ve gerçekleştirmek için çaba sarf etmelidir. Çaba harcamadan her şeye sahip olsaydık güçlenemez ve anlamsız bir hayat yaşardık. Yüce Yaradan'ımızın bize verdiği akıl, çalışmamızı ve hayatımıza anlam katmamızı sağlamak içindir.
Kişi hedefine ulaşmada başarısızlığa uğrasa da bu karakterine güç kazandıracak; gelecekte elde edeceği zafer onun için yeni başlangıç olacaktır. Kendi güçsüzlüğünün farkında olan, gücün çabalayarak ve çalışarak elde edilebileceğine inandığında sarf ettiği emek ile daha fazla güç kazanıp kendini geliştirecek ve eskisinden daha güçlü hale gelecektir.

Bir insan amacını belirledikten sonra kendine bir yol çizmeli ve bu yoldan sapmamalıdır. Tüm korkular arkada bırakılmalıdır. Çünkü korkular insanı başarısızlığa sürükler. İnsanın gücünü tüketir. İnsan sevdiği ve korktuğu şeyleri üzerine çeker. İnsanın istekleri ile arasındaki engel, içinde büyüttüğü korkulardır. İnsan bu korkuları yendiğinde, isteklerini elde eder. Kendini en çaresiz hissettiğin anlarda bile küçük bir umut vardır.

Düşünce ve amaç birleştiğinde yaratıcı güç oluşur. Bunu bilen kişi zihinsel güçlerinin akıllı kullanıcısı olur. Güçsüzlüğünü yenen insanlar, bencil düşüncelerden kurtulurlar.

Fedakârlık ve kararlılık olmadan, başarı elde edilemez. Zihinsel başarılar, düşüncenin sonucudur. Bu tür başarılar bazen hırsla ilgilidir. Ruhsal başarılar, kutsal isteklerin gerçekleşmesidir. Bencil olmayan kişi, karakter bakımızdan asil olur ve etkileyicidir. Tüm başarılar, yönlendirilen düşüncenin sonucudur.

İnsan içinde yaşattığı hayallerini gerçekleştirmek için emek harcamalıdır. İçimizde yaşattığımız hayallerimiz olduğu sürece dünya güzeldir. En büyük başarı önce hayalle başlar. Hayaller gerçeklerin fidesidir. Hayallerinizi gerçekleştirmek için imkânlarınız olmayabilir ancak emek ve çaba bu imkânları değiştirecektir. Hayatınızı kurduğunuz hayal ve ideallerinizle inşa edersiniz.

Kendini tanıyan insan, başkalarıyla nasıl uyum sağlayacağını bilir. Sakin bir insan, sevgi ve saygı görür. Sert çıkışlarıyla etrafındaki güzellikleri yok eden insan, kendi mutluluğunu da gölgeler. Düşüncelerimizin dümenini sıkı tutmak zorundayız yoksa çizdiğimiz yoldan sapmalar olabilir.

Acıdan ya da üzüntülerden kaçış mümkün mü? Bunlardan kaçmak için sadece dua etmek yeterli değildir. Varlığının sebebini anlamak ve aldığımız dersleri görmemiz gerekir. Neden bu duruma geldiğimizi bilmek gerekir. Düşülen kötü durumdan alınan ders ve elde edilen tecrübe bizi bilgeliğe götürür.

İnsanın bildikleri deneyimlerinden oluşur. İnsanın yaşamındaki yapıcı ya da yıkıcı olaylar kendi düşüncelerinden oluşur. Mutlu olmamız mutlu düşünceleri takip ettiğimiz içindir. Düşünceleriniz ne ise gerçek benliğiniz odur.

İnsan kendini inanç ve bilgi ile yüceltmelidir. Kendisi için en iyiyi yaptığına emin olmalıdır. Kalıcı bir başarı istiyorsak erdemli olmalıyız. Gerçek servet; erdem deponuzdur ve gerçek güç; onu ne ile doldurduğunuzdur. Nefret, öfke, kibir, açgözlülük, çıkarcılık ve bencillik güçsüzlüktür. Sevgi, saygı, hoşgörü, cömertlik ve sabır gerçek güçtür.

Kendine hâkim olan insan, zihinsel güçlerini iyi yönde kullanır. Kendine karşı inançsız ve kendi güçlerine hâkim olamayan insan, başına gelenlerin sorumlusudur; kendi kendisinin kölesidir. İnsan zihnini dingin tutmalı ve devamını sağlamalıdır. Kalıcı güç ve huzur için zihni dinlendirmelidir. Öyle ki bir süre sonra içinizde olayları önceden kayda değer doğrulukta bilmenize yardımcı olacak bir güç gelişecektir. Bu sezgidir.

İnsanın en büyük dostu da en büyük düşmanı da kendisidir.

İNCİDAL


İnci Dalkılıç

Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.

Etiketler: insan-güç-düşünce

Şiirkolikte kayıtlı 7 yazısı bulunmaktadır.

İnci Dalkılıç yetkili üye konumundadır.


İnci Dalkılıç denemeleri
Şiirlerin ve denemelerin telif hakları ve sorumluluğu sahiplerine aittir. Siirkolik.com telif hakları yasasınca şiir teliflerine bağlı kalmayı taahhüt eder.
Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Siirkolik Şiir Bildirimleri