01.05

2012

Sanat ve Sanatçı

Cahit Karaç


Sanat ve sanatçı; Sanat ; yaratanın yarattığını, taklitten ibarettir. Ancak bu her kesin harcı bir şey değildir. Yaratılanın taklitini ancak yaratılışta farklı yaratılanlar fark eder ki, işte onlar da sanatcılardır.

Başka bir deyişle sanatçı; Allah'ın insana, doğaya ve diğer vs. tüm varlıklara nakşettiklerini, bizlerden önce görüp keşfedendir. Keşfettiğini taklit edip nakledendir, yansıtıp resmedendir.

Bu özelliklere sahip insanlarla alay edilmez. Bunlar bir toplumun öncüleridirler. Bunların parayla pulla işleri olmaz. Olsa da onlardan ihtiyacları olan para esirgenmez. Çünkü bu sınıflamaya giren sanatcının devlete hizmet eden, çoğu devlet adamından birçok üstünlüğü olduğu gibi, insanlığa yarar açısından da hiç bir eksiklikleri yoktur. Onun için devleti yöneten devlet adamlarından örtülü ödenek denilen harcama kalemi nasıl esirgenmiyorsa, sanatcılardan da devleti yönetenler insanlığın gelişimi ve ruh sağlığı adına sanatsal faaliyetler için devlet desteği sürmeli ödenekler kesilmemelidir.

Maksat insan ve insanlığa hizmetse bunun da sanatsal çercevede yapılandan üstünü yoktur. Sanatta toplum için bir okul, bir cami kadar elzemdir. O da bir eğitim yuvasıdır. Bu yuva da devlet tarafından korunup gözetilmelidir. Çünkü herkes (her şey) profesör, çoban, devlet adamı olabilir. Ama sanatcı asla olunmaz. Çünkü o yaratanın yaratmasıyla olunur.

Bu işleri biz sevsek de sevmesek de, hoşumuza gitse de gitmese de hepsine insanımızın ihtiyacı vardr. Saygı duymak zorundayız.

Başbakan da olsak...

01.05.2012Cahit Karaç

Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Şiirlerin ve denemelerin telif hakları ve sorumluluğu sahiplerine aittir. Siirkolik.com telif hakları yasasınca şiir teliflerine bağlı kalmayı taahhüt eder.
Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Siirkolik Şiir Bildirimleri